Skip to main content

UWAGA! Oszustwo na „Profil Zaufany”

Na skrzynki elektroniczne Polaków została rozesłana fałszywa wiadomość, w której przestępcy, podszywając się pod GOV.PL, informują o zbliżającym się terminie wygaśnięcia profilu zaufanego. Oto treść tej wiadomości:

„Szanowny Uzytkowniku,
Chcemy poinformowac, ze Twój zaufany profil wygasnie w dniu 05-07-24. Aby zapewnic nieprzerwany dostep do Twojego konta i zachowac waznosc profilu, prosimy o zalogowanie sie i odnowienie profilu przed data wygasniecia.
Jesli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj sie z naszym zespolem wsparcia pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Dziekujemy za szybka uwage na te sprawe.
Z powazaniem,
Zespól MojeRzadu”


Kliknięcie w przycisk “odnów profil” prowadzi do strony wyłudzającej dane do bankowości internetowej, ponieważ do Profilu Zaufanego można logować się przez swój bank, wiele osób może “złapać haczyk” i podać oszustom dane do swojej bankowości, narażając się na kradzież oszczędności. Dlatego, jeśli wprowadziłeś login i hasło na tej stronie, natychmiast skontaktuj się z bankiem!

Nie daj się oszukać!

  • Nie rób niczego, co poleca Ci zrobić nieznana osoba;
  • Nie instaluj żadnego dodatkowego programu, ani w żadnej sposób nie dawaj dostępu do swojego komputera i telefonu;
  • Nie przekazuj nikomu swoich danych logowania do bankowości, kodów autoryzacyjnych transakcji ani kodów BLIK, nawet jeśli osoba z która rozmawiasz twierdzi ze jest pracownikiem Banku czy Policjantem;
  • Nie podawaj danych swojej karty płatniczej ani zdjęć dowodu tożsamości;
  • Jeśli dostajesz wiadomości sms z nieznanych numerów często spoza Polski blokuj numer i nie wchodź w otrzymane wiadomości;
  • Uważaj na fałszywe wiadomości mailowe, sprawdź z jakiego adresu mail otrzymałeś wiadomość, nie klikaj w link i nie podawaj danych kart płatniczych.
  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości zanim cokolwiek zrobisz skontaktuj się z kimś bliskim lub zaufanym”